WHATSAPP İŞKENCESİ

WHATSAPP İŞKENCESİ

Kazak Müslümanlar: Telefonda WhatsApp uygulaması yüklü diye gözaltına aldılar. Zincirlere vurdular.

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde “mesleki eğitim merkezleri” adı altında faaliyet gösteren tartışmalı kamplardan çıkan bazı Kazaklar yaşadıklarını anlattı. Ülkesine dönen Kazak Müslümanlardan Dursunbey, 17 ay kampta tutulduğunu aktardı. “Beni bir zindana yani yerin yerin 20 metre altında bir yere kapattılar. Demirden bir sandalyeye, ellerimi kollarımı ve vücudumu zincirlediler” diyen Dursunbey, kendisini Çin polisi kılığında saldıklarını aktardı. Dursunbey, yapılanları düşündüğünde hâlâ korku içinde olduğunu belirtti. Kocasının 25 Ocak 2017’de Çin sınırını geçtiğini dile getiren Gülnur da “Eşimi, telefonunda WhatsApp uygulaması yüklü olduğu gerekçesiyle gözaltına aldıklarını söylediler” ifadelerini kullandı. Gülnur, kocasının serbest bırakıldığını ancak pek çok Kazakistanlı gibi ev hapsinde tutulduğuna inandığını söyledi.

 

“İLAÇ ENJEKTE ETTİLER”


 Kamplarda dört ay geçiren Orinbey de yaşadığı acıyı “Izdırabın son bulması için ölmek istedim” sözüyle anlattı. On beş ay alıkonan Gülzira da “Binanın girişinde Çince ve Uygurca meslek okulu yazıyordu ama değildi, kamptı, hapishaneydi. Üç ay sonra bize bilinmeyen madde enjekte ettiler. Beni Çinlileştirmeye çalışmalarına rağmen inancımı içimde sakladım. Kazak ve Müslüman kimliğim değişmedi. Allah beni korudu” diye konuştu.

 

‘KAMP DEĞİL MESLEK OKULU' SAVUNMASI


İngiltere’deki Çin Büyükelçiliği, bu tür iddiaların “tamamen söylenti” olduğunu savundu ve kamplarda “eğitim görenlerin” şu an serbest bırakıldığını iddia etti. Çin, kamplardan “mezun olanların” tamamının iş hayatında “desteklendiğini” belirtti. Ancak kampta kalanlar, bunu yalanlayıp zorla tutulduklarını ifade etti. Binlerce Kazak Müslüman’ın hâlâ bu kamplarda alıkonulduğu öne sürüldü. Öte yandan Çin’de 500 binin üzerinde Kazak vatandaşının yaşadığı tahmin ediliyor.

 

Haber ile ilgili yorumlarınızı instagram sayfamızdan yapabilirsiniz.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla
 
 
 
POP TOP 10
 • MURDA & EZHEL - AYA
  1-MURDA & EZHEL - AYA
 • SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
  2-SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
 • BURAY - TAC MAHAL
  3-BURAY - TAC MAHAL
 • FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
  4-FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
 • BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
  5-BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
 • NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
  6-NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
 • İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
  7-İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
 • TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
  8-TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
 • SILA – KARANFİL
  9-SILA – KARANFİL
 • ERSAY ÜNER - NOKTA
  10-ERSAY ÜNER - NOKTA
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş