ALTIN FİYATLARINDA EN KRİTİK HAFTA!

ALTIN FİYATLARINDA EN KRİTİK HAFTA!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Altın fiyatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Altın fiyatları açısından kritik bir haftaya girildiğini söyleyerek altın fiyatlarında 340 TL seviyelerinin görülebileceğine işaret etti.

Altın piyasasında, en düşük 306 bin 800 lira, en yüksek 307 bin 600 lirayı gören standart altının kilogram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,28 artışla 307 bin 600 liradan tamamladı. KMKTP'de, altında gerçekleşen toplam işlem hacmi 350 milyon 667 bin 48,01 lira, işlem miktarı ise 1.149 kilogram oldu. Tüm metallerdeki toplam işlem hacmi ise 354 milyon 550 bin 395,87 lira oldu.

Altın fiyatları yeni haftaya direnç seviyelerinin üzerini açılış yaptığını söyleyen Memiş, Teknik olarak altının gram fiyatında 297-307 bant aralığımız vardı. Cuma günü koronavirüs endişesinin tekrar artmasıyla beraber yurtiçi piyasalarda dolar tl kurunun destek de vermesiyle birlikte gram altın/TL fiyatının 308 lira seviyesine kadar yükseldiğini ve geçen haftayı 308 lira seviyesinde tamamladığını gördük. Bu hafta 308 TL seviyesinden açılış yaptı ancak biraz daha sakin bir açılış yaptığını görüyoruz." dedi.

Gram altın/TL fiyatında bu hafta hem dolar destekli hem de Suriye’nin Türkiye’ye yapacağı operasyonla alakalı gelen açıklamaların etkili olacağının altını çizen Memiş, "Özellikle bu hafta jeopolitik riskleri tırmandıran, yani Şubat ayı içinde Suriye operasyonuyla alakalı net bir karar verilmesi içeride hem dolar/TL kuru üzerinde hem altının gram fiyatı üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyorum. Bu hafta için gram altın/TL fiyatı 307 lira seviyesinin üzerinde kalıcı olabilirse yükselişler 315 lira seviyesine kadar çıkabilir.

Ancak kısa vadeli kar satışlarıyla birlikte gram altın/TL fiyatı teknik olarak tekrar bu hafta için 302 TL seviyesine kadar gerileyebilir diye tahmin ediyorum. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1580 dolar seviyesinin üzerinde açılış yaptı. Teknik olarak 1568- 1578 dolar aralığında olduğu için 1588 dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olamadıkça yükselişlerin devam edeceğini söyleyemeyiz. Ancak bu hafta için tekrar koronavirüs endişesi devam eder ve yurtdışından olumsuz haber akışları gelirse bu sefer altının ons fiyatı 1588 dolar seviyesini yukarı yönlü kırabilir ve yükselişlerini 1602 dolar seviyesine kadar sürdürebilir." dedi.

ALTIN YATIRIMCISI SABIRLA BEKLESİN...

Kar satışlarına dikkat çeken Memiş, Kısa vadeli kar satışları yaşanabilir, yatırımcısı sabırla bu kar satışlarını beklemesi gerekiyor. Ancak elinde altın pozisyonu olan, fiziki altını bulunan vatandaşlar ya da yatırımcısı da altın fiyatları yükseldiği için kesinlikle bu fiyattan satış yapmalarını tavsiye etmem. Çünkü altının gram fiyatı 320 devamında 340 lira seviyesine kadar yükselişlerini sürdürebilir. Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1607 dolar seviyesini yukarı yönlü kırdıktan sonra yükselişlerini 1700 dolar seviyesine kadar sürdürebilir. Ancak kısa vadede kar satışları ve düzeltme hareketleri ile birlikte zaman zaman aşağı yönlü trendler olacaktır. Ama yılın tamamına baktığımız zaman da dalgalı seyirde altın fiyatları yükselişlerini tekrar sürdürebilir diye tahmin ediyorum." dedi.

ALTINDA ALIM SEVİYELERİ NELER

"300 lira seviyesinin altına sarkmalarda 297 lira seviyesini işaret ediyoruz. Bu seviyelerin artık kalıcı olmayacağını sık sık belirtiyoruz. Ancak sert düzeltme hareketleri de gelebilir. Bu sert düzeltme hareketleri altının gram fiyatında da düşüşlerin sınırlı kalacağını bize işaret ediyor. En iyi ihtimal 297 TL, aşağı yönlü sarkmalarda da 292 TL kısa vade için iyi bir alım fırsatı olacaktır. "

ALTIN FİYATLARINDA KRİTİK HAFTA

"Ancak bu öngörümüzün gerçekleşmesi için özellikle Türkiye’nin şu anda Suriye’de bine yakın askeri aracı orada, nerdeyse birkaç ülkenin bir ordusu kadar bir rakama tekabül eder. Bu operasyon hazırlığı ister istemez piyasaları tedirgin ediyor. Bu açıklamalar biraz daha operasyon sürecinin yaklaştığıyla alakalı yorumlar gelmeye başlar ise bu defa yukarı yönlü trendlerin hızlanacağı bir haftada olabiliriz. Ama bu belirsizlikler devam ettiği için bu haftanın kritik olduğunu öngörüyorum. Bu hafta için düşüşlerin 302 lira seviyesiyle sınırlı kalacağını söyleyebilirim."

17 ŞUBAT 2020 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN FİYATI NE KADAR?

Gram altın alış fiyatı 308,18 TL / Gram altın satış fiyatı 308,26 TL

ÇEYREK ALTIN FİYATI NE KADAR?

Çeyrek altın alış fiyatı 491,22 TL / Çeyrek altın satış fiyatı 502,33 TL

YARIM ALTIN FİYATI NE KADAR?

Yarım altın alış fiyatı 979,36 TL / Yarım altın satış fiyatı 1.004,65 TL

TAM ALTIN FİYATI NE KADAR?

Tam altın alış fiyatı 2.026,27 TL / Tam altın satış fiyatı 2.076,90 TLHaber ile ilgili yorumlarınızı instagram sayfamızdan yapabilirsiniz.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla
 
 
 
POP TOP 10
 • MURDA & EZHEL - AYA
  1-MURDA & EZHEL - AYA
 • SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
  2-SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
 • BURAY - TAC MAHAL
  3-BURAY - TAC MAHAL
 • FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
  4-FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
 • BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
  5-BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
 • NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
  6-NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
 • İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
  7-İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
 • TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
  8-TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
 • SILA – KARANFİL
  9-SILA – KARANFİL
 • ERSAY ÜNER - NOKTA
  10-ERSAY ÜNER - NOKTA
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş