İLK KEZ İSRAİL'DE BAŞLADI!

İLK KEZ İSRAİL'DE BAŞLADI!

İsrail'de bir hastane, aile fertlerinin koronavirüs (Kovid-19) hastalarının son anlarında yanlarında olabilmesi için bir çözüm üretti. Bu yöntemle İsrailliler, yatağın etrafını kaplayan camekan dışından yakınlarını görebilecek.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz'in haberine göre; vaka sayısının 9 bine, can kaybının 60'a yaklaştığı ülkede, hastaneler aile üyelerinin kendi hayatlarını riske atmadan veda edebileceği yöntem arayışına girdi.

"Yalnız ölen hastaların hikayeleri beni bir insan ve bir hastane idarecisi olarak şok etti" diyen Tel Aviv İçilov Hastanesi Başkanı Ronni Gamzu, hastaların birinci derece yakınlarının koruyucu giysiler giyerek sevdiklerinin son anlarına yanında olabileceğini söyledi. Gamzu, "Hiç kimse yalnız ölmek zorunda kalmamalı ve İçilov'da bu artık olmayacak. Dünyanın geri kalanının da bizim adımımızı izleyeceğine inanıyorum, olması gereken de bu" diye ekledi.

CAMEKAN YÖNTEMİ

Tel Haşomer Hastanesi Şeba Tıp Merkezi ise, aile üyelerinin sevdiklerini görmelerine izin vermek için farklı bir yol buldu. Söz konusu kişilerin yakınlarının görebilmesi için hasta yatağının etrafına camekan bir çerçeve geçirildi.

"AİLE YAKINLARINI ENFEKTE OLMAKTAN KORUMAK İÇİN BU KARARI ALDIK"

Hastanede Kovid-19 hastalarının tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesine başkanlık eden Prof. Haim Mayan, hastaların ailelerini bu bölümden uzaklaştırma kararının onları enfeksiyondan korumak amacıyla alındığını söyledi. Mayan, "Böyle bir durumda aileler haliyle üzülüyor. Ya hastalık bulaşmış bir yerde üzüntüden üstlerini başlarını yırtacak olurlarsa. Onları korumamız gerekiyor" dedi.

HASTALARLA İLETİŞİM KURACAKLAR

Hastane, "aile çadırı" adını verdiği bu mekanizmaya aile üyelerinin hastalarla iletişim kurabileceği ve sağlık ekibinden güncelleme alabileceği bir bilgisayar yerleştirdi.

Haber ile ilgili yorumlarınızı instagram sayfamızdan yapabilirsiniz.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla
 
 
 
POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş