BAKTERİYİ HIZLICA YOK EDEBİLEN YERLİ ROBOT

BAKTERİYİ HIZLICA YOK EDEBİLEN YERLİ ROBOT

Türk şirketi DOF Robotics'in geliştirdiği ultraviyole dezenfeksiyon robotu RoboCare, İtalya başta olmak üzere Kovid-19 salgınıyla zorlu bir mücadele içinde bulunan ülkeler tarafından rağbet görüyor.

Geliştirdiği robotlar ve yenilikçi teknolojilerle küresel ölçekte adından söz ettiren Türk şirketi DOF Robotics, geliştirdiği ultraviyole dezenfeksiyon robotu RoboCare ile Kovid-19 salgınıyla zorlu bir mücadele içinde bulunan İtalya gibi ülkelere çözüm sunuyor.

DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, pandeminin başlamasıyla beraber birkaç yıl önce üzerinde çalışmaya başladıkları kendi kendine gidebilen otonom araç (AGV) teknolojisine yeniden eğildiklerini söyledi.

Pandemi nedeniyle evden çalışan DOF Robotics ekiplerinin daha çok depolama alanında kullanılan AGV araç yazılımını sağlık için modifiye ettiğini anlatan Mertcan, "Üç ay içerisinde yazılımları ve donanımı tamamlayarak nihai ürün haline getirmeyi başardık." dedi.

Söz konusu robotun benzerlerinin tüm dünyada geliştirildiğini anlatan Mertcan, "Onların gelmiş olduğu teknolojinin üstüne bir tık fazlasını koyarak, gerek UVC Led teknolojisini kullanarak gerekse xenon tarzı ampullerle birlikte, pandemiyle mücadeleye yönelik daha nitelikli ürünler geliştirme fırsatımız oldu." bilgilerini verdi.

"Bakteriyi hızlıca yok edebilen bir yapıya sahip"

Mertcan, dezenfeksiyonu yapılacak alanın daha evvel uzman ekip tarafından haritalandırıldığını ve robotun bu haritayı rehber edinerek dezenfeksiyonu sağladığını söyledi.

Mertcan şunları kaydetti:

"RoboCare kendi kendine tam otonom bir şekilde gidebiliyor. Bunun yanı sıra UVC dediğimiz ultraviyole C ışınlarını barındıran lambalar var üzerinde. Hem havayı hem de yüzeylere yaklaştığında çok kısa bir süre içinde yüzeylerde bulunan virüs ve bakterileri hızlı bir şekilde dezenfekte edebilen bir yapıya sahip.

Bunun yanında neden otonom cihazlar kullanmak zorundayız? Bir tane UVC lambayı ya da Led’i bir yere koysak olmaz mı? sorumuzu Mertcan, otonom cihazlar olmadan bunu yapmanın zor olacağını belirterek yanıtladı. Çünkü yeterince zamana sahip olamıyorsunuz. Özellikle hastaneler için söylemek gerekirse ne kadar lamba kullansanız da bütün noktalara teması maalesef mümkün olmayacaktır. Yaklaşmanız gerekiyor. Ultraviyole C dediğimiz aslında güneşle birlikte gelen ışınlardır. C ışını ozonda emilir ve bize ulaşmaz. C insan vücudu için zararlıdır. Biz de bu UVC ışınını ortamdaki mikroorganizmaların dezenfeksiyonu için kullanıyoruz.

UVC ışını yüzeye iyice yaklaşmışsa ortamda bulunan hem virüs hem de bakteriyi hızlıca yok edebilen bir yapıya sahip. Dezenfeksiyon yüzde 99,9 sağlanabiliyor. Biz bunun bütün testlerini yaptırdık."

Haber ile ilgili yorumlarınızı instagram sayfamızdan yapabilirsiniz.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla
 
 
 
POP TOP 10
 • ECE SEÇKİN - ACAYİP İYİ
  1- ECE SEÇKİN - ACAYİP İYİ
 • HANDE YENER - BELA
  2-HANDE YENER - BELA
 • ZİYNET SALİ - KALBİM TATİLDE
  3-ZİYNET SALİ - KALBİM TATİLDE
 • SERDAR ORTAÇ - BİZ İSTEMEZSEK
  4- SERDAR ORTAÇ - BİZ İSTEMEZSEK
 • OĞUZHAN KOÇ - KENDİME SARDIM
  5-OĞUZHAN KOÇ - KENDİME SARDIM
 • YALIN - OYUNBAZ
  6- YALIN - OYUNBAZ
 • ZEYNEP BASTIK - BİR DAHA
  7- ZEYNEP BASTIK - BİR DAHA
 • EMİR CAN İĞREK - SAMAN SARISI
  8-EMİR CAN İĞREK - SAMAN SARISI
 • IRMAK ARICI - YAĞMURUM OL
  9-IRMAK ARICI - YAĞMURUM OL
 • BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
  10-BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş