BARLAS’DAN YENİ BİR TARTIŞMA!

BARLAS’DAN YENİ BİR TARTIŞMA! 9 Kasım 2021 - 12:40 | Güncelleme:

Sabah başyazarı Mehmet Barlas son yazısı ile sosyal medyada en çok tartışılan isin oldu.

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas, muhalefetin meşruiyet sorunu olduğunu iddia ettiği yazısında, "Acaba Türk siyasetinde meşru olmayan unsurlar, legal olarak yer bulabilirler mi? Mesela PKK'nın HDP ile birlikteliğine değiniliyor ve bu konu adeta sakız haline getiriliyor. Ve biliyoruz ki HDP hakkında bir de kapatma davası var. Yani bir parti, meşruiyetini kaybederse seçime katılabilir mi?

Aynı durum Cumhuriyet Halk Partisi ve Kemal Kılıçdaroğlu için de söz konusu değil mi? Sürekli yalan söyleyen, kendi ülkesini yabancı ülkelere jurnalleyen, ülkenin geleceği hakkında olumlu hiçbir görüşü olmayan bir siyasetçi ne kadar meşruiyet taşır? Yani bir bakarsınız, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yönettiği Cumhuriyet Halk Partisi kapatılmış ve seçime girmesi yasaklanmış olabilir." ifadelerini kullandı.

Parti kapatmanın Türkiye'de ne ilk, ne de son olduğunu belirten Barlas, "Son Anayasa değişikliğine kadar Anayasa Mahkemesi musluk kapatır gibi partileri kapatmıyor muydu?" diye yazdı.

Yazısının sosyal medyada sıkça paylaşılmasından sonra tepkilerde gelmeye başladı. Birçok köşe yazarı ve akademisyen sosyal medya hesaplarından Barlas’a yanıt verdi.