ÇİN, MEMURLARIN İPHONE MARKA TELEFON KULLANMASINI YASAKLADI

ÇİN, MEMURLARIN İPHONE MARKA TELEFON KULLANMASINI YASAKLADI 8 Eylül 2023 - 00:47 | Güncelleme:

Çin, hükümet çalışanlarına iPhone ve yabancı marka cihazları kullanmama talimatı verdi. Bu hamlenin, siber güvenlik ve hassas veri sızıntılarına karşı alınan önlemler çerçevesinde gerçekleştiği bildirildi.

Öte yandan benzer adımların Rusya ve ABD'de de olduğu biliniyor.Çin hükümeti, memurlara Apple veya herhangi başka yabancı marka cihazların kullanılmasına artık izin verilmeyeceğini duyurdu. Kararın siber güvenlik gerekçesiyle alındığı bildirildi.

IPHONE MARKA TELEFONLARI KULLANAMAYACAKLAR

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi tarafından aktarılan haberde, Pekin hükümeti merkezi hükümet kurumlarında çalışan yetkililere iPhone veya herhangi başka yabancı cihazları iş için kullanmamaları veya ofise getirmemeleri talimatını verdi.

YASAĞIN KAPSAMI GENİŞLEDİ

Bazı hükümet çalışanları, yıllardır bazı kurumlarda iPhone kullanımının yasaklandığını ancak en son verilen talimatla bu yasağın kapsamının genişlediğini belirttiler.

HENÜZ RESMİ AÇIKLAMA YAPILMADI

WSJ'ye göre, ne Apple ne de Çin Devlet Konseyi Bilgi Ofisi henüz bu adımı doğrulamadı. Bu hamlenin, Çin'in siber güvenliğini güçlendirmek amacıyla yabancı teknolojiye bağımlılığı azaltma adımlarının atıldığı bir döneme denk gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı.

BENZER UYGULAMALAR ABD VE RUSYA'DA DA VAR

Öte yandan Rusya'da da başkanlık idaresinin tüm üyelerine iPhone kullanmamaları talimatı verilmişti. Aynı zamanda, ABD'de de kamu yetkililerinin, Huawei gibi Çinli markaların telefonlarını kullanması yasaklanmıştı.