AVUÇ İÇİNDEN UYGULANAN ANJİYOYLA TIKALI DAMARI AÇILDI

AVUÇ İÇİNDEN UYGULANAN ANJİYOYLA TIKALI DAMARI AÇILDI

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne şiddetli göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran Hacıgül Karataş'a (73), avuç içinden girilerek anjiyo uygulanıp, damarına stent takıldı.

Şiddetli göğüs ağrısı şikayeti ile Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne giden Hacıgül Karataş, Uzm. Dr. Onur Taşar tarafından muayene edildi, Karataş'a anjiyo uygulanmasına karar verildi ancak 1 ay önce kasıktan 2 kez anjiyo olduğu için aynı yerden girilmesi sağlık açısından riskli görüldü. 

Dr. Taşar, Karataş'ın avuç içlerinden girilerek anjiyo yapılmasına karar verdi. Tıkalı damarı açıldıktan sonra damarına stent takılan Karataş, bir gün sonra taburcu edildi.

Uzm. Dr. Onur Taşar, Türkiye'de standart olarak kasık, kol, el bileği, el üstü gibi bölgelerdeki atar damarlardan girilerek kalp anjiyosu ve damar açma işlemlerinin yapıldığını belirterek, "Ancak bazı durumlarda bu bölgelerdeki atar damarlar anjiyo için uygun olmayabiliyor. Bu tür durumlarda alternatif bir giriş yeri olan ulnar arter distal bölgesi dediğimiz yeni bir giriş yolu kullanmak mümkün. Şu an dünyada çok az merkezde yapılan ve daha önce ülkemizde yapılmamış olduğunu teyit ettiğimiz bu yolu biz de hastamızda kullandık. Son 1 ayda kasıktan 2 kez anjiyo olduğu için bu yolu tercih ettik. Ve başarılı olduk" dedi.

UçanKuş APP'i indirip
Hem yorum yazabilir
Hem de soru sorabilirsiniz

Uçankuş TV canlı yayın için tıkla
 
 
 
Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş